קונג-פו, לעשות סדר בבלאגן.

הדיון הזה מכיל 7 תגובות, ויש לו 2 משתתפים, והוא עודכן לאחרונה ע״י  Erez לפני 5 ימים, 13 שעות.

 • מאת
  תגובות
 • #6199
  תמונת פרופיל
  Erez
  משתתף

  בלתי אפשרי! המון שמות או שמות נרדפים לשיטה הסינית העתיקה, וושו, ווינג-צ'ון, אולי טאי-צ'י ובתוכם עוד הרבה שמות ושיטת מעורבבות אחת בתוך השניה השניה בתוך השלישית וכן הלאה.

  השיטה התחילה מאיפה שהוא, איך היא נקראה אז? קשה לדעת אבל בתרגום לאנלית אפשר להבין שהמילה  QUAN או CHUAN די שולטת משום שהיא מקבילה למילה BOX או FIST כמו KWON בשפה אחרת או במילה פשוטה : אגרוף.

  אפשר לומר שתעתיקים לוקחים את השיטה אפילו למאה ה12.

  השיטה עצמה הייתה והתפתחה בסין הצפונית לאחר מכן ירדה לדרום על ידי אנשים שנקראו אורחים או HAKKA

  סיפו אומר ואפילו מודאג, לא סתם הסינים כובשים את העולם, הם פשוט חכמים יותר. ולעניינו זה נכון לגבי השיטה, שהיא אומנות הלחימה היחידה שיש בה חוכמה.

  האומנות לא הגיעה סתם כך מתוך אגרופים בעיטות אלה מלמידה ארוכה של מאות שנים על גוף האדם לרבות רפואה לכן יותר קל היום לכל אחד להסביר ולנסות להיות חכם את מה שהסינים פיתחו מאות שנים קודם לכן, ברוסית זה נקרא להרוג ולנצח להיות הגיבור, לאחר שאחר עשה את רוב העבודה,

  אני לא מומחה אבל מנסה להבין, ורק דרך הבנה אפשר ללמוד, אני אתן דוגמה שכרגע סוטה טיפה מהנושא של ההתחלה, אבל זה נותן פרספקטיבה להבנה וחוסר הבנה שיכולה להראות שטות גמורה לאדם בור בנושא. סרטי הWUTANG הישנים של שנות השבעים בהם ראינו קונג-פו במיטבו, אנשים עם שיער ארוך לבן זקן ארוך שהיו מבצעים כוריאוגרפיה מושלמת, אחת מהמכות שהם היו משתמשים בה היא ידיים לצדי הראש, לאחר מכן הנתקף היה נראה כמו מסטול, ואנחנו לא מבינים , מה כבר קרה? אותם מכות שהיו בעצם מכוונות לאוזניים, קרעו את עור התוף וגרמו חבלה למוח וזעזוע שאי אפשר לצאת ממנו, הבנה בנושא לעולם לא הייתה מביאה אותנו  לתהייה שזאת שטות. זאת רק דוגמה, מכות שנראות כמכות פשוטות המטרה שלהם הייתה להעביר מסר לצופה שהיה לוקה בהבנתו שאלו נכנסות דרך מכה חיצונית לאיברים פנימיים או גורמים לשטפי דם או לאזורים קריטיים בגוף, הם מסרו אבל אנחנו לא הבנו. (אני לפחות) ההנאה הייתה מהכוריאוגרפיה.

  חזרה לנושא:

  על אותה שיטה בסיסית וחכמה של איך הגוף עובד כמכלול ובפרט, החלו לתרגל ולפתח ולהגיע לממדים  שיצרו בלגאן שלם. כל זה ועוד לא הזכרתי את השאולין או הסאולין כמו שזה נשמע בסינית שהם חלק בלתי נפרד מהמסורת של שומרי הרוחניות שקשורה לאותה אומנות לחימה.

  אני ינסה להמשיך, ולנסות להבין, למרות שאני מאמין שמנוסים ממני התבלבלו.

  …………………………..

  • הדיון הזה עודכן לפני 1 שבוע, 3 ימים ע״י Erez.
 • #6203
  תמונת פרופיל
  איליה סקברונסקי
  מנהל פורום

  היי ארז, אהבתי מה שכתבת.

  אך נותרת שאלה, איך נכון ואפשר לקרוא לקטגוריה?

 • #6205
  תמונת פרופיל
  Erez
  משתתף

  לא הבנתי איליה. תשאל עוד פעם.

 • #6206
  תמונת פרופיל
  איליה סקברונסקי
  מנהל פורום

  שוחחתי עם כמה מאמנים מהתחום ואמרו שזה לא נכון לקרוא לפורום הזה קונג פו, כששאלתי איך כן נכון אמרו שיש הרבה שמות.  אבל אני רוצה שם כללי לקטגוריה שאנו דנים בה, מה לדעתך השם שיכול לכלול בתוכו את וושו, טאי צי, וינג צאן, גט וכדומה

 • #6227
  תמונת פרופיל
  Erez
  משתתף

  זה נכון ולא נכון, השם קונג-פו תופס לגבי השיטה. גם אם תקרא לפורום שאולין מונקס, עדיין יצרפו לשם, את המילה קונג-פו

  לעומת זאת אם תרשום וו-שוו, מרבית האנשים לא יבינו במה מדובר.

  אולי , "שיטת לחימה סינית"?

  בעודי חושב איפה להתחיל, דבר מה אשר קראתי היום לגבי הגראנדמאסטר של השיטה אותה אני מתרגל, עושה רע.

  למרות שזה נראה כאילו כול אנשי השיטה החרימו אותו, אני עדיין מאמין לדרך שלו מאשר לאותם אלה אשר משמיצים אותו.

  לכן כאשר אני בא לנסות לעשות קצת סדר וקורא מילים מעליבות על בן אדם שהקדיש את רוב חייו למסור שיטה מסורתית הלאה שלא תיעלם ותיכחד, זה גורם לי להבין שקנאות ואגו נמצאת אפילו במקומות האלו שאמורים לכבד ולפרגן.

   

  • התגובה הזו עודכנה לפני לפני 1 שבוע, 1 יום ע"י  Erez.
 • #6236
  תמונת פרופיל
  Erez
  משתתף

  לפי מיטב הבנתי מנזרי השאולין תמיד יהיו אלו אשר אחראים על שיטות הלחימה הסיניות.

  לא משנה איך נסתכל על זה , תמיד זה יתחיל שם.

  השאולין הם כמו הכנסייה הקטולית, מחזיקים את רוב סודות של השיטה על שלל סוגיה, אם זה שיטת העגור הלבן או הטייגר או המאנטיס ועוד… בשאולין יש מסלול שבו אתה אמור לשלוט מעבר לשיטות שהם ברירות מחדל.

  בגדול, זאת כוריאוגרפיה כי זה מה שזה בעצם, בקטן רוב עבודות הידיים הן אותו הדבר כמעט בכל הזרמים רק תבניות שונות.

  תרקוד את התבנית כמה שתרצה, ברגע שיגיע תוקף, אתה תשתמש בשיטה מצומצמת של מגננה שהיא שילוב של כמה תנועות שבסופו של דבר הופכות להתקפה וזהו! אי אפשר להתחיל לרקוד מול תוקף.

  בתוך התנועות המשולבות כמו שסיפו קורא להן (ניסיתי לתקן אותו ל"תבניות" (קאטה בשיטה היפנית) זה לא עבד). והוא ממשיך להגיד את המילה "קאטה" בשיעור קונג-פו 🙂

  אז בתוך התבניות נמצאים בעצם האלמנטים של הגנה התקפה, רך קשה, כול תנועה בתוך התבנית צריכה לבוא לידי ביטוי בקרב. או בהדגמה לשם מה התנועה משמשת בקרב.

  אני נרדם על הכיסא..ימשיך אחר כך.

 • #6245
  תמונת פרופיל
  Erez
  משתתף

  נמשיך.

  כל סוג מסוים קונג-פו זה לא רק אומנות לחימה, הוא משלב בתוכו תורות שונות, רוחניות, אינטרנל ואקסטרנל,  יינג ויאנג, פחות מאמץ כדי להוציא כוח, הבסיס של כל בית ספר שאולין או כל מקום אחר שבו מתרגלים את השיטה, זה הצ'י-קונג או קי-גונג.

  מעגל, מחזוריות, גלגל, גלגול, תנועות מעגליות, כדור , חיים, זמן,  וכן הלאה, העולם הפיזי והרוחני נעוץ באותה מחזוריות

  המילה צ'י למי שלא יודע היא בעצם אור או ניצוץ או התפרצות, תוכלו למצוא את המילה בווריאציות  שונות בכול העולם, בכל תרבות, מערב ומזרח בכל מיני דתות, אפילו צ'ה גבארה 🙂 תצחקו אבל זאת האמת. עוד אחד? או צ'י מין. עוד? מאו צה דונג הצורר. ויש עוד המון דוגמאות רק תבקשו, אבל רק כדי להבין את הבסיס

  צ'י-קונג הוא לא דבר פשוט לתרגול אפילו אם יודעים את התנועות ואפילו אם מתרגלים יום יום.אין בזה משום שהשגת משהו. נשימות, קיבוץ, שחרור, הרפיה, התכנסות, הם רק חלק מהדברים שצריך לזכור כדי להגיע לרמה גבוהה, מה יבוא אחר כך? אין לי מושג כי לא הייתי שם. אם זה מבטיח חיים בריאים? חייבים להתמיד ולראות התפתחות, ואולי זה תהליך שיהיה בלתי נראה אבל יעזור בהרבה מישוארים ברמה הנפשית והגשמית.או רוחנית ופיזית. כולל ביולוגית.

  את הצ'י-קונג מומלץ לעשות בבקר, תרגול של עד חצי שעה, סיפו אומר שמאסטר שמדלג על התהליך הזה בבקר הוא לא מאסטר. הוא יכפה את הדילוג על התלמידים שלו.  מה גם שאחרי שנים של תרגול מאסטר אמור לחוות משהו בצ'י.

  זה הבסיס!

 • #6325
  תמונת פרופיל
  Erez
  משתתף

  לא יודע מה גרם לזה להיות עקבי, אבל כמו בכל מדינה או חבל ארץ, תמיד היה את הסכסוך של הצפון והדרום.

  כך גם בסין, הדרומיים נחשבים ל"נחותים" לעומת הצפוניים, ישנה סברה שמבנה הגוף של הצפוניים שונה, הצפוניים היו שושלות ששלטו בסין, הדרומיים היו נרדפים, המון גם נדד מהצפון לדרום כדי למצוא שקט, לכן ישנו גם שוני גדול בין הזרמים של הצפון והדרום, מנזר שאולין המקורי נמצא בצפון סין דנגפנג, הנאן (תתפלאו אבל הסינים יודעים לשלוט בניב של האות ח') והמנזר הדרומי שנאמר עליו שהצפוניים החריבו אותו נמצא בפוג'יאן. היו לגביו המון סיפורים, קטונתי מלנסות להסביר מה באמת קרה שם.

  לפחות שני דתות שולטות באותם מנזרים הבודהיזם והטאואיזם.

  הקונג-פו הצפוני מתבטא באקרובטיקה שאותה אפשר למצוא באומניות היפניות והקוראניות, זה אומר בעיטות גבוהות, התעופפויות באוויר , קפיצות מרהיבות.

  בעוד שבדרומי הכל נראה מצומצם וממוקד, שלושה סוגי בעיטה, עבודת ידיים גוף ורגליים סימולטנית, הגוף כמקשה אחת. נקודות מסוימות בגוף כדי לשתק יריב זה כל מה שצריך, על זה מתאמנים 10 20 ו30 שנה, פשוט כך! לייצר אנרגיה עם פחות מאמץ. זה המוטו, זה ברוס לי שהיה איש דרום, זאת הייתה הפילוסופיה הרווחת אצל אנשי הדרום, לא סתם אפשר למצוא בווינג-צ'ון מונחים שנמצאים במאנטיס סטייל  הדרומי, שלא נמצאים בכלל במאנטיס הצפוני. זה פשוט סיפור שונה לגמרי, כאן בעצם אפשר להתחיל את ההפרדה בהרבה מישורים. צפון ודרום. בדרום הוויג-צ'ון החל להתענף, כמו בג'ו-ג'טסו שיש את משידה או גרייסי, כך גם בזרמים הסינים השמות שיחקו תפקיד.

  למי שרוצה לדפדף במידע על התייחסות בין צפון לדרום:

  https://en.wikipedia.org/wiki/Northern_and_southern_China

  האם היה קיים מנזר דרומי? בצפון הכחישו ומכחישים. עניין של אגו וגאווה.

  https://en.wikipedia.org/wiki/Southern_Shaolin_Monastery

  הצ'י-סאו (עבודת ידיים) נמצא בכל ענף של הדרום, זהו גם אחד ההשפעות הגדולות בתולדות כל אומנות לחימה להגנה עצמית. או לחימה צמודה.

  כאשר בצפוני הלחימה שהמרחב והטווח הגדולים נותנים את האפשרות להשתמש באקרובטיקה.

יש להתחבר למערכת על מנת להגיב. להתחברות/הרשמה לחץ כאן